+359 2 980 62 97
+359 886 568 862
ул. „Московска“ 45, София
ibct@balkanstudies.bg
Нашата цел е, от една страна, да се осветлят конкретните параметри на взаимодействието «глобализация-култура» в нашия регион, и от друга - да се потърси отговор на въпроса как чрез своите образователни и културни политики страните от Югоизтока на Европа отговарят на предизвикателствата на глобализацията. Подобно научно изследване на балканските практики ще е от значение и за културната политика на ЕС като цяло, доколкото част от страните в региона са негови членки, а други са в процес на кандидатстване за присъединяването си към «големия европейски дом».
Интерес за нас ще представляват теоретични изследвания на културните измерения на глобализацията като цяло, но и на конкретните културно-исторически аспекти на проявлението й в нашия регион. Теми като тези за сътношението между българската и балканска идентичности в културен план, човекът и неговата градска среда, оразователните реформи, културните политики в последните десетилетия и други по-специфични въпроси са в обхвата на проблематиката на конференцията.
Проблемите, засягащи влиянието на процесите на глобализация върху културите, са от особена важност за т.н. «малки нации», намиращи се в определени региони, често наричани «периферни». Немалка част от техните интелектуални елити изразяват безпокойство от опасностите, свързани с евентуалното обезличаване на националните култури, размиването на техните идентичности или са изразители на определени антиглобалистки нагласи. Други обаче съзират в глобализацията нови възможности за по-доброто опознаване на т.н. «периферни култури» в световните културни центрове, шанс да привлекат вниманието към себе си в един по-широк, световен мащаб.
Стремежът на организаторите е чрез осветляването на взаимодействието култура-политика, да се потърси един адекватен отговор на изискването науката да е в по-тясна връзка с дневния ред на обществото ни, а именно - традициите, днешното състояние и перспективите на образованието и образователните политики, което би допирнесло за практическата им приложимост и би стимулирало важни и положителни промени в тази особено важна сфера на обществения живот.
Срок за подаване на заявките с резюме максимум от 250 думи: 15 април 2012 г.
За контакт и информация:
Доц. д-р Йорданка Бибина, ръководител Секция: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Доц. д-р Антония Балчева: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Тел./Факс : 02/ 980 62 97