Архив - събития

ДНИ НА ТРАКИЙСКАТА КУЛТУРА 2017

Plovdiv 17 1За пети път Културен център – музей „Тракарт“, Пловдив, организира „Дни на тракийската култура“ под наслов „Музика и слово“ от 29 юни до 5 юли 2017 г. Съпътстваща част от дните тази година и особен акцент е честването на 45-годишнината от основаването на Института по тракология при БАН, сега – Център по тракология към Института за балканистика & Център по тракология при БАН, което стартира през месец май с поредица от забележителни начинания.

По този повод на 29 юни 2017 г. в сърцето на Древна Тракия – Евмолпия – Филипополис – Пълдин – в контекста на редица културни събития в Културен център „Тракарт“ беше открита фотоизложбата „Херосът остава в Тракия…“ Това заглавие е провокирано от една от ранните книги на проф. Ал. Фол, основател на Института и негов патрон, публикувана през 1970 г., в която той развива някои от базисните изследователски перспективи на малко известната тогава наука тракология. Институтът по тракология е основан като специализирано звено за интердисциплинно изследване на историята на тракийската древност, натоварено с функцията да координира проучванията върху Древна Тракия и траките в контекста на палеобалканистиката, да изучава догръцките и негръцките съставки в древното балканско и западномалоазийско културно-историческо пространство. Фокус в дейността на института е тракийската история, култура и език в по-широкия контекст на индоевропеистиката и като съществен дял от европейското и световно културно-историческо наследство.

Във фотоси и документи изложбата проследява историята на основаването на Института по тракология от 1972 г.; най-ранните етапи от появата на интереса към древното тракийско население по нашите земи през Античността; учените, с чиито усилия се реализира  това перспективно начинание… 

Инициаторът и вдъхновителят на „Дните на тракийската култура“, Жорж Трак, и проф. д.изк. Ваня Лозанова, ръководител на Центъра по тракология при ИБЦТ, откриха изложбата, представяйки пред широката пловдивска общественост основните дейности и форми на реализация на траколожките изследвания, с които е ангажиран Центърът по тракология при ИБЦТ – периодични издания, монографии, тематични поредици, както и организирането на поредица международни конгреси по тракология, симпозиуми, научни конференции. Учени от Центъра по тракология ще вземат участие с лекции и презентации в богата културна програма на Културен център – музей „Тракарт“. 

Кулминация на вечерта беше емоционалното и атрактивно представление на студентска група „12+3“ – актьорско майсторство, ПУ „Паисий Хилендарски“ на постановката на Аристофан „Тесмофории“, които възкресиха в залата под аплодисментите на възторжената публика атмосферата на античния свят и неговия солен и неподправен хумор.Plovdiv 17 3

Plovdiv 17 2

За пети път Културен център – музей „Тракарт“, Пловдив, организира „Дни на тракийската култура“ под наслов „Музика и слово“ от 29 юни до 5 юли 2017 г. Съпътстваща част от дните тази година и особен акцент е честването на 45-годишнината от основаването на Института по тракология при БАН, сега – Център по тракология към Института за балканистика & Център по тракология при БАН, което стартира през месец май с поредица от забележителни начинания. По този повод на 29 юни 2017 г. в сърцето на Древна Тракия – Евмолпия – Филипополис – Пълдин – в контекста на редица културни събития в Културен център „Тракарт“ беше открита фотоизложбата „Херосът остава в Тракия…“ Това заглавие е провокирано от една от ранните книги на проф. Ал. Фол, основател на Института и негов патрон, публикувана през 1970 г., в която той развива някои от базисните изследователски перспективи на малко известната тогава наука тракология. Институтът по тракология е основан като специализирано звено за интердисциплинно изследване на историята на тракийската древност, натоварено с функцията да координира проучванията върху Древна Тракия и траките в контекста на палеобалканистиката, да изучава догръцките и негръцките съставки в древното балканско и западномалоазийско културно-историческо пространство. Фокус в дейността на института е тракийската история, култура и език в по-широкия контекст на индоевропеистиката и като съществен дял от европейското и световно културно-историческо наследство. Във фотоси и документи изложбата проследява историята на основаването на Института по тракология от 1972 г.; най-ранните етапи от появата на интереса към древното тракийско население по нашите земи през Античността; учените, с чиито усилия се реализира  това перспективно начинание…  Инициаторът и вдъхновителят на „Дните на тракийската култура“, Жорж Трак, и проф. д.изк. Ваня Лозанова, ръководител на Центъра по тракология при ИБЦТ, откриха изложбата, представяйки пред широката пловдивска общественост основните дейности и форми на реализация на траколожките изследвания, с които е ангажиран Центърът по тракология при ИБЦТ – периодични издания, монографии, тематични поредици, както и организирането на поредица международни конгреси по тракология, симпозиуми, научни конференции. Учени от Центъра по тракология ще вземат участие с лекции и презентации в богата културна програма на Културен център – музей „Тракарт“.  Кулминация на вечерта беше емоционалното и атрактивно представление на студентска група „12+3“ – актьорско майсторство, ПУ „Паисий Хилендарски“ на постановката на Аристофан „Тесмофории“, които възкресиха в залата под аплодисментите на възторжената публика атмосферата на античния свят и неговия солен и неподправен хумор.

 

Всички права запазени © 2025 Институт за балканистика с център по тракология към БАН, Уеб агенция Кая Про, София

Търсене