Събития

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

IMG 20250411 182323На 11 април 2025 г. в Ретро кафене на РИМ–София се проведе дискусия, посветена на филма Възвишение, създаден по едноименния роман на Милен Русков и адаптиран за големия екран от Виктор Божинов. Дискусията беше своеобразно продължение на обсъждането на литературната творба, състояло се на 4 април 2025 г. Модератор на събитието бе доц. д-р Гергана Дончева (ИБЦТ–БАН). Присъстващите имаха възможността и удоволствието да разговарят с изпълнителя на главната роля – Александър Алексиев – едно от знаковите лица на българското кино днес, който сподели своите впечатления от работата си във връзка с филма и с интерес отговаряше на многобройните въпроси и коментари. Във фокуса на дискусията бяха въпроси като влиянието, което филмът Възвишение има върху българското общество, мястото и ролята му като исторически филм за формиране на национална и гражданска позиция, възможностите за преосмисляне на историческата действителност през призмата на киноизкуството и др.

Дискусията е част от дейностите на Института за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките по проект „Непознатите Балкани“, реализирана съвместно с Регионален исторически музей – София в рамките на партньорството им в ЦВП „Наследство БГ“.

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

Image1

 

Екип на Института за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките в рамките на проект „Непознатите Балкани: За историческия роман“ организира дискусия, посветена на филма „Възвишение“ на Виктор Божинов.

Събитието е своеобразно продължение на обсъждането на романа „Възвишение“ на Милен Русков, по който е направена екранизацията, и е част от поредица събития, чиято цел е да насочи вниманието на публиката към историческия роман и неговото влияние върху съвременното общество.

Модератор на дискусията ще бъде доц. д-р Гергана Дончева (ИБЦТ-БАН), а участие ще вземат екипът на филма, заедно с изтъкнати историци - специалисти в областта на Възраждането, етнолози и литератори.

Дискусията ще се проведе на 11 април 2025 г. (петък) в „Ретро кафене“ на Регионалния исторически музей – София, пл. „Бански“ № 1 от 17:30 часа.

Събитието е част дейностите на Института за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките по проект „Непознатите Балкани“, реализирано съвместно с Регионален исторически музей – София в рамките на партньорството им в ЦВП „Наследство БГ“.

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

DSC 0026На 8 април 2025 г. в зала „Иван Гешов“ на Българската академия на науките се проведе публична среща-дискусия на тема “Slovenian Culture Through My Eyes: A Personal Perspective on Cultural Diplomacy”. Тя е част от поредицата събития, посветени на културната дипломация в България и на Балканите, организирани от Института за балканистика с Център по тракология при БАН (ИБЦТ–БАН) в партньорство с Държавния културен институт към Министъра на външните работи на Република България (ДКИ). Инициативата се осъществява в рамките на проект „Културната дипломация на Балканите през XX и XXI век: постижения, проблеми, предизвикателства за бъдещето“, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ на МОН.

Публичната среща-дискусия беше открита от ръководителя на проекта гл. ас. д-р Александра Миланова, научен координатор на ИБЦТ–БАН. Приветствие към присъстващите отправи директорът на ДКИ г-жа Снежана Йовева-Димитрова, която подчерта ползотворното сътрудничество между ръководения от нея институт и Словенското посолство. Тя обърна специално внимание на представената през 2022 г. българо-словенска изложба „Мостове“ по повод 30-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Словения.

Специален гост и лектор беше Н. Пр. Наташа Бергел, посланик на Република Словения в България. Тя разказа за ролята на словенския език и литература във външната политика на страната, представи най-ярките културни прояви, осъществени в България от началото на нейния мандат и подчерта значението на европейската столица на културата през 2025 г., която за първи път обединява градове в две държави – Нова Горица (Словения) и Гориция (Италия).

Презентацията на посланик Бергел предизвика оживена дискусия, в която се включиха журналисти, учени, преподаватели, докторанти и студенти.

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

Balkan Gambit ConferenceСофийският университет „Св. Климент Охридски“, Институтът за балканистика с Център по тракология и Институтът за исторически изследвания при Българската академия на науките организират международна конференция „Балкански гамбит: Югоизточна Европа между Изтока и Запада (1185–1285 г.)“. Тя е посветена на 820-годишнината от битката при Одрин (14 април 1205 г.) между армиите на българския цар Калоян и латинския император Балдуин I Фландърски. Научният форум ще се проведе хибридно на 14 и 15 април 2025 г. в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и онлайн в платформата Zoom (https://us02web.zoom.us/j/81843259329)

Целта на международната конференция е да се представят нови перспективи и приноси към изследването на динамичните събития и процеси, белязали региона на Балканския полуостров в бурното столетие от времето на третата норманска инвазия във византийските земи и възстановяването на българската държава до края на епохата на противоборство между византийския император Михаил VIII Палеолог и сицилианския крал Шарл I д'Анжу. Акцент на конференцията ще бъдат срещата, сблъсъкът и взаимните влияния между Изтока и Запада в европейския Югоизток и отражението им върху балканските общества в този период.

ПРОГРАМА

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

IMG 4940 nБългария за първи път има свой представител в Глобалната младежка академия (Global Young Academy – GYA). Това е гл. ас. д-р Александра Миланова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН. Тя беше избрана сред стотици кандидати от цял свят заради своите високи академични постижения, международни изяви и обществена ангажираност. Официалната церемония по встъпване в длъжност ще се проведе в рамките на Годишното общо събрание на Академията през юни 2025 г. в Хайдерабад, Индия.

Глобалната младежка академия е създадена през 2010 г. и обединява 200 млади учени от шест континента. Нейната главна цел е да свързва и насърчава талантливи млади изследователи, които да участват в процеса на взимане на решения на международно, регионално и национално ниво за преодоляване на световните обществени предизвикателства.

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

Slovenian Culture Through My Eyes A Personal Perspective on Cultural DiplomacyИмаме удоволствието да ви поканим на публична среща-дискусия на тема “Slovenian Culture Through My Eyes: A Personal Perspective on Cultural Diplomacy. Тя ще се проведе на 8 април 2025 г. (вторник) от 15.00 ч. в зала „Иван Гешов“ в централната сграда на БАН (ул. „15 ноември“ № 1, 1000 София). Специален гост и лектор ще бъде Н. Пр. Наташа Бергел, посланик на Република Словения в България.

Събитието се организира в институционално партньорство с Държавния културен институт към Министъра на външните работи на Република България и е част от поредицата публични срещи-дискусии, посветени на културната дипломация в България и на Балканите.

Очакваме Ви!

  

   

 

 

Тази инициатива се осъществява в изпълнение на проект „Културната дипломация на Балканите през XX и XXI век: постижения, проблеми, предизвикателства за бъдещето“, финансиран от Фонд „Научни изследвания“, договор № КП-06-Н80/4 от 07.12.2023 г.

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

ВъзвишениеВъзвишение романфилм

 

Екип на Института за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките в рамките на проект „Непознатите Балкани: За историческия роман“ организира дискусия, посветена на „Възвишение“ на Милен Русков.

Събитието е част от поредица, чиято цел е да насочи вниманието на публиката към историческия роман и неговото влияние върху съвременното общество. Модератор на дискусията ще бъде ас. Милен Петров (ИБЦТ–БАН), а участие ще вземат изтъкнати историци – специалисти в областта на Възраждането, етнолози и литератори.

Събитието ще се проведе на 4 април 2025 г. (петък) в „Ретро кафене“ на Регионалния исторически музей – София, пл. „Бански“ № 1 от 17:30 часа.

  

Своеобразно продължение на дискусията ще бъде обсъждането на екранизацията на романа, което ще се проведе на 11 април 2025 г. (петък) в „Ретро кафене“ на Регионалния исторически музей – София, пл. „Бански“ № 1 от 17:30 часа.

Събитието е част от дейностите на Института за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките по проект „Непознатите Балкани“, реализирано съвместно с Регионален исторически музей – София в рамките на партньорството им в ЦВП „Наследство БГ“.

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

Historical novel общ плакат 01Институтът за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките и Регионален исторически музей – София, в рамките на партньорството им в ЦВП „Наследство БГ“, организират серия от събития, чиято цел е да насочат вниманието на публиката към историческия роман и неговото влияние върху съвременното общество. В тази връзка ще бъдат организирани срещи, на които емблематични чужди и български исторически романи да бъдат обсъдени от историци, археолози, антрополози, литератори, културолози и любители на жанра. Книгите ще бъдат разгледани в контекста на историческото време, което представят, успяват ли да потопят читателя в атмосферата на епохата, исторически достоверни ли са и още много други въпроси, на които ще бъде потърсен отговор от учени и читатели в един по-скоро позитивен отколкото критичен дискурс.

За първите месеци на 2025 г. е планирано обсъждане на романа „Възвишение“ на Милен Русков на 4 април и седмица по-късно на 11 април – на филма „Възвишение“ на Виктор Божинов. На 21 май вниманието на публиката ще бъде насочено към романа „Иваниша от Севера“ на Тихомир Тодоров, а на 20 юни – към „Рана“ на Захари Карабашлиев.

Всички събития ще се проведат в „Ретро кафене“ на Регионален исторически музей – София на пл. „Бански“ № 1 от 17:30 ч.

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

Покана Саня ВелковаИнститутът за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките има удоволствието да ви покани на премиерата на сборника „История и култура на Балканите. Чужди влияния, контекстуална адаптация, хибридни явления“ в памет на д-р Саня Велкова-Кожухарова.

Събитието ще се състои на 24 март 2025 г. (понеделник) от 17.30 ч. в Огледалната зала на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ (северно крило, 2 етаж).

Очакваме ви!

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

IMG 1317Делегация на Институт Конфуций – София, водена от Аксиния Колева, директор от българска страна и проф. Чън Ин, директор от китайска страна, беше на официално посещение в Института за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките (ИБЦТ–БАН). Гостите бяха посрещнати от проф. д-р Румяна Ил. Прешленова, директор на ИБЦТ–БАН, чл.-кор. проф. дин Александър Костов, председател на Научния съвет и доц. д-р Зорка Първанова, председател на Общото събирание.

По време на срещата беше подписан меморандум за сътрудничество между двете институции и бяха обсъдени възможностите за съвместни инициативи.

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

Кръгла маса Свое и чуждоИнститутът за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките (ИБЦТ–БАН) има удоволствието да Ви покани на кръгла маса „Свое е чуждо“. Тя ще се проведе на 20 и 21 март 2025 г. в Големия салон на ИБЦТ–БАН (София, ул. „Московска“ № 45). На научния форум ще бъдат представени доклади, свързани с локални или национални практики, традиции, идеи, разгледани в съпоставка с тези на другите/ различните/ чуждите. Целта е дискусията да постави темата в широк политически, икономически, културен и идеологически контекст.

Докладите ще бъдат предложени за публикуване след двойно анонимно рецензиране в сп. „Балкани“, периодично издание на ИБЦТ–БАН, фокусирано върху културно-историческите, политическите, икономическите и други проблеми на Балканите в техния европейски и световен контекст (https://www.balkani-bg.com/bg/).

Програма

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

01На 6 март 2025 г. се проведе дискусия на проект „Исторически хамелеони“, посветена на понятието феодализъм. Дискусията бе съсредоточена изцяло върху проблемите на българската история, като участниците отделиха много внимание на променящите се значения на понятието в научната литература, както и актуалността му в днешно време. На първо място бе представено налагането на термина в България след 1944 г. (ас. Милен Петров), а след това последователно се разгледаха различни негови аспекти, като употребата му в Западна Европа от XV до ΧΧ в. (докторант Тодор Тодоров), класическите представи за феодализма (доц. д-р Никола Дюлгеров), феодализмът и Византия (доц. д-р Георги Димов), феодализмът в османската история (гл. ас. д-р Петър Добрев), феодализмът в българската историография (проф. д.н. Румен Даскалов) и съвременните интерпретации на термина, като технофеодализъм (доц. д-р Златомира Герджикова).

Повече информация за проекта и понятието „феодализъм“ можете да намерите на сайта „Исторически хамелеони“: https://historical-chameleons.clada-bg.com/discussion-feudalism/

Проектът „Исторически хамелеони“ се осъществява от екип на ИБЦТ–БАН с подкрепата на изследователи от ИИКТ–БАН и Научноинформационен център „Българска енциклопедия“–БАН, в рамките на националната е-инфраструктура КЛаДа-БГ.

Страница 1 от 32

Всички права запазени © 2025 Институт за балканистика с център по тракология към БАН, Уеб агенция Кая Про, София

Търсене