+359 2 980 62 97
+359 886 568 862
ул. „Московска“ 45, София
ibct@balkanstudies.bg
Екипът на проект „Непознатите Балкани“ поставя началото на нова инициатива „За историческия роман“. Предвижда се провеждането на серия от дискусии, които имат за цел да насочат вниманието на публиката към историческия роман и неговото влияние върху съвременното общество. Първата книга, която ще бъде разгледана, е „МИСТЕРИИ В ХЕРАКЛЕЯ СИНТИКА“ на Ирина Вагалинска. Събитието ще се проведе на 1 ноември 2024 г. в Галерия „Финес“ на ул. „Христо Белчев“ № 17 от 17.00 часа.
Събитието е част от дейностите на ИБЦТ–БАН по проект „Непознатите Балкани“, реализиран в рамките на Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“ и със специалната подкрепа на Галерия "Финес“.
На 23 октомври 2024 г. в панорамната зала на Националната галерия – Квадрат 500 се проведе международната конференция „Културната дипломация и Балканите: постижения и предизвикателства в съвременната епоха“. Тя беше организирана от Института за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките с подкрепата на Министерство на културата и в институционално партньорство с Държавния културен институт към Министъра на външните работи на Република България и Националната галерия. Събитието се реализира в рамките на проект „Културната дипломация на Балканите през XX и XXI век: постижения, проблеми, предизвикателства за бъдещето“, ръководен от гл. ас. д-р Александра Миланова и финансиран от Фонд „Научни изследвания“ на Министерство на образованието и науката на Република България. Официален медиен партньор на събитието беше БТА.
Министърът на културата Найден Тодоров откри международната конференция и изтъкна важността на темата в съвременната епоха, в която дипломацията очевидно изпитва тежки затруднения. Той подчерта, че най-добрият начин за преодоляване на многобройните конфликти е чрез повишаване на собствената ни култура.
Заместник-министърът на външните работи Невяна Митева отправи приветствие към организаторите и гостите на събитието от името на министъра на външните работи Иван Кондов. В своето изказване тя посочи, че културната дипломация е сред най-ефективните, но и недостатъчно използвани инструменти на външната политика.
Институтът за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките с подкрепата на Министерство на културата и в институционално партньорство с Държавния културен институт към Министъра на външните работи на Република България и Националната галерия организира международна конференция на тема „Културната дипломация и Балканите: постижения и предизвикателства в съвременната епоха“. Тя ще се проведе на 23 октомври 2024 г. в панорамната зала на Националната галерия – Квадрат 500. Събитието се реализира в рамките на проект „Културната дипломация на Балканите през XX и XXI век: постижения, проблеми, предизвикателства за бъдещето“, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ на Министерство на образованието и науката на Република България. Официален медиен партньор е Българската телеграфна агенция (БТА).
В конференцията ще вземат участие изтъкнати лектори, специалисти по темата, сред които директорът на Европейската мрежа на националните културни институти (European Union National Institutes for Culture – EUNIC), генералният секретар на Глобалната мрежа за публична дипломация (GPDNet), генералният директор на Центъра за африкански изкуства и цивилизация (Centre for Black and African Arts and Civilization – CBAAC) към Министерството на изкуствата, културата и креативната икономика на Федерална република Нигерия, представители на академичната общност и културния сектор от четири континента.
Официалното откриване на конференцията ще се състои на 23 октомври 2024 г. (сряда) от 10.00 ч. в панорамната зала на Националната галерия – Квадрат 500.
Събитието ще се проведе на английски и български език с осигурен симултанен превод.
На 15 октомври 2024 г. д-р Бисер Банчев от Института за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките гостува в Euronews PrimeTime. Той говори по темата „Берлинският процес“: какво се промени за 10 години“.
Цялото интервю може да гледате тук.
На 9 октомври 2024 г. в централната катедрала на гр. Сегед, Унгария, беше представена фотоизложбата на Института за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките (ИБЦТ–БАН) „Сърцето на България. Шедьоври от Рилската света обител“. С нея беше отбелязан празникът на Св. Йоан Рилски Чудотворец (19 октомври), който се чества и като ден на българо-унгарското приятелство.Изложбата е част от българската културна седмица в Сегед, организирана от честващото 20-та си годишнина българско самоуправление в града под ръководството на г-жа Моника Фаркаш Барати.
Приветствия по повод откриването на изложбата направиха Н. Пр. Христо Полендаков, извънреден и пълномощен посланик на Република България в Унгария и г-н Пламен Пейков, директор на Българския културен институт в Будапеща.
Представянето на изложбата в Унгария е резултат от плодотворното партньорство между ИБЦТ–БАН, Държавния културен институт към Министъра на външните работи на Република България и Българския културен институт в Будапеща във взаимодействие с Дружеството за приятелство с България и българското републиканско самоуправление в Сегед. Тя е доказателство както за важността на културния обмен и поддържането на диалог в отношенията, така и за силното приятелство и разбирателство между българския и унгарския народ, напомняйки за непреходните ценности, които ни обединяват.
На 10 октомври 2024 г. д-р Бисер Банчев от Института за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките (ИБЦТ–БАН) гостува в предаването „Дискусионно студио“ по телевизия СКАТ. Той говори по темата „Сърбия – амбиции и политика“.
Цялото интервю е достъпно тук.
Институтът за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките (ИБЦТ–БАН) има удоволствието да ви покани на публичната лекция на доц. д-р Елеонора Наксиду (гостуващ чуждестранен българист по Национална научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“, Тракийски университет „Демокрит“, Комотини, Гърция) на тема „От Охрид до Солун и Атина: Маргаритис Димицас и формирането на националната идеология“.
Събитието е част от цикъла ВСЕКИ ВТОРИ ВТОРНИК и ще се проведе на 15 октомври 2024 г. (вторник) от 14.00 ч. в сградата на ИБЦТ–БАН (ул. „Московска“ № 45).
Очакваме ви!
На 9 октомври 2024 г. в Първа заседателна зала на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе Международна конференция на тема „Континуитет, единство, културно и езиково разнообразие в Югоизточна Европа“. Научният форум беше организиран от Института за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките в рамките на Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“ на МОН.
На 1 октомври 2024 г. д-р Бисер Банчев от Института за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките (ИБЦТ–БАН) гостува в предаването „ВИДИМО И НЕВИДИМО / Балканите“ с водещ гл. ас. д-р Евлоги Станчев от ИБЦТ–БАН. Двамата учени разговаряха по темата „Какви са механизмите на сръбско влияние на Балканите днес?“
Цялото интервю е достъпно тук.
На 2 октомври 2024 г. (сряда) от 10.00 ч. в сградата на Института за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките (ул. „Московска“ № 13) ще се проведе кръгла маса на тема „Владетелският институт на средновековните Балкани“. Научният форум се организира от секция „Средновековни Балкани“ в чест на 100-годишнината от рождението на проф. Василка Тъпкова-Заимова.
С представяне на дейността на проф. Тъпкова-Заимова, спомени за срещите с нея и доклади по темата ще се включат доц. д-р Снежанка Ракова, доц. д-р Калин Йорданов, доц. д-р Владислав Иванов, доц. д-р Георги Димов, д-р Ангел Велинов, д-р Марио Филипов, д-р Боян Бешевлиев, докторантите на секция „Средновековни Балкани“ Милен Петров, Йордан Николов и др.
Институтът за балканистика с Център по тракология „Проф. Александър Фол“ при Българската академия на науките (ИБЦТ–БАН) ви кани да вземете участие в кръгла маса, организирана от списание „Балкани“ – периодично издание на ИБЦТ–БАН, фокусирано върху културно-историческите, политическите, икономическите и други проблеми на Балканите в техния европейски и световен контекст (https://www.balkani-bg.com/bg/).
Темата на кръглата маса е „Свое и чуждо“ и очакванията ни са на нея да бъдат представени текстове, свързани с локални или национални практики, традиции, идеи, разгледани в съпоставка с тези на другите/ различните/ чуждите. Поставянето на темата в по-широк политически, икономически, културен и идеологически контекст е предимство.
Кръглата маса ще се проведе на 20–21 март 2025 г. в ИБЦТ–БАН (гр. София, ул. „Московска“ № 45).
Повече информация за сроковете за участие и за публикация може да намерите тук.
На 30 септември 2024 г. от 13.00 часа ви каним на публична дискусия на проекта „Исторически хамелеони“, на която ще бъде представено понятието СОЦИАЛНИ МАРГИНАЛИ. Събитието ще се проведе в сградата на ИБЦТ–БАН на ул. „Московска“ № 45. Повече информация можете да намерите на https://historical-chameleons.clada-bg.com/discussion-marginalisation/
Дискусията е организирана в рамките на проекта на ИБЦТ–БАН „Исторически хамелеони“, част от е-инфраструктурата за българско езиково и културно наследство CLaDA.BG.